Sapanca’da Aktiviteler

Yazın kavurucu sıcaklarında serinlemek isteyen ve yüksek adrenalin arayan 7’den 70’e herkes için wakeboard vakti! Ayağınıza takacağınız board ile dalgalardan atlayacak, deli rüzgârla yarışmanın tadına varacaksınız. Sapanca’da, yazın kavurucu sıcağında wakeboard ile serinlerken dalgaların üzerinden atlamanın tadına varın! Yüksek adrenalin ile çok eğleceksiniz! Sapanca Gölü çok yakınınızda, bu fırsatı kaçırmayın!

Wakeboard’da ayaklarınızı tahtaya bağlama stiliniz yani açılarınız çok önemli. Farklı seviyelerdeki kişilerin bağlama açılarının da farklı olması gerekiyor.

Yaklaşık 30 km. hızla seyreden tekne, arkasında iki büyük dalga bırakıyor “bu dalgalara “wake” adı veriliyor” ve wakeboard’cu bu iki dalgayı rampa gibi kullanarak atlayışlarını gerçekleştiriyor. Zaten wakeboard’un en önemli özelliği sınırsız akrobatik hareket imkânına olanak tanıması. Tabii, başlangıç seviyesinde olanları bu dalgaları görmezden gelip ortadan sakin sakin gitmeleri de mümkün. Son derece zevkli ve geliştirilmeye müsait bir spor olan wakeboard’un, ülkemizde ve dünyada, gün geçtikçe daha çok ilgi görmesi şaşırtıcı değil. Wakeboard yapanlar çoğaldıkça ve seviyeleri ilerledikçe yepyeni ve şaşırtıcı teknikler de ortaya çıkıyor. Tekneyle aynı hizada gitme, zıplama ve ipin üzerinden atlama bunlardan bazıları.

Sapanca’nın Yanık Mahallesinde düzenlediğimiz ATV safari organizasyonlarımızda; doğanın bize sunduğu eşsiz güzellikteki doğal parkurlarımızda adrenalin ve macera dolu keyifli saatler yaşayabilirsiniz. Sapanca Outdoor sizlere yılın 4 mevsiminde sürüşe uygun, çamurlu, engebeli, su ve dere geçişlerinin olduğu parkurlar sunmaktadır. Dağlardan göle uzanan çam ve ılgın ağaçlarıyla kaplı orman ve arazi geçişlerinde, trophy keyfini ve heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.

ATV safari düzenleyen firmalar şehrin stresinden bunalan macera severleri doğa ile baş başa bir gün geçirecekleri gezilere çıkarmakta ve bu aktivitelerde ATV araçlardan faydalanmaktadırlar.

Yaşanan bu güzel anların ölümsüzleşen resim karelerini ve video görüntülerini tekrar tekrar izlerken, aileniz ve sevdiklerinizle yaşadığınız bu heyecan ve macera dolu güzel anların albümünü de resim ve video arşivinize ekleme imkânı bulabilirsiniz.

ATV motorlar, tüm arazi ve hava koşullarında çalışmak üzere tasarlanmış, 3 ve 6 tekerlekli modelleri de olmasına rağmen daha çok 4 tekerlekli olarak üretilen, tek ya da çift kişilik kapasitelere sahip, benzinli içten yanmalı motorlar ile çalışan araçlardır. İlk olarak zorlu arazi koşullarında ulaşım kolaylığı sağlaması amacı ile üretilmiş olan ATV’ler ilerleyen süreçte keyifli doğa gezileri ve şehir içi ulaşım için de kullanılan bir araç haline gelmiştir.

Her gün şehir daha uyanmadan kalkıp yürüyüşe başlıyor ve akşama kadar doğanın güzelliğini yaşamak ve bir yerlere yetişmenin telaşı olmadan yürümenin, ciğerlerimizi temiz havayla doldurmanın, dinginliğin, sakinliğin tadını doyasıya çıkarıyor ve tatlı bir yorgunlukla günü bitiriyoruz.

Doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir.

Kendimizi, başka hiçbir ses duymadan doğanın sakin kollarına bırakmayalı uzun zaman oldu değil mi? O zaman sizi Sapanca’da kendinizi doğanın insanı büyüleyen kollarına bırakmaya davet ediyoruz. Çatalkaya ve İstanbuldere parkurlarında sizi doğanın tam kalbine Soğucak Yaylası’na uzanan macera dolu bir yolculuğa çıkarıyoruz.

Trekking; doğada bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Her mevsimde yapılabilen spor; ancak hava ve ortam şartlarına, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli hazırlıklar yapılarak gerçekleştirilmelidir.
Trekking parkurları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç hafta hatta ay da sürebilir. Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür.

Binbir ton yeşilin, sarının, turuncu ve mavinin tek karede buluştuğu doğa harikası Sapanca’ya gidin ve dağ yollarında atlı safari ile özgürlüğü yaşayın. Sapanca Ormanları’nın gizemli patikalarında, rehber eşliğinde, saatler boyu veya isterseniz gün boyu atlı safari yapabilirsiniz.

Çocukların ata binmeyi öğrenmelerinin en iyi yolu, genellikle boylarına uygun, yere sağlam basan midillilere binmektir.

TJK ve Sayder tarafından hazırlanan Sapanca Hipodromu’nda birbirinden zevkli mücadeleleri izleyebilir ve bu heyecana ortak olabilirsiniz. Atlı safari ile özgürlüğü yaşamaya hazırsanız sizi Sapanca’ya bekliyoruz.

Binicilik; ata binme becerisidir. Atı iyi durumda kullanma sanatı olan binicilikteki bu iyi durum; atı tam yerinde, sakin, zamanında, güven içinde ve olabildiğince işe uygun kuvvet sarf ettirerek kullanma becerisinden oluşmaktadır. Biniciliğin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanır. Binicilik tarihine damgasını vuranlar, belki de savaşlarda önemli rol oynayan, süvari de denen atlı askerlerdir. Günümüzde askeri amaçlı binicilik gerilerken, spor amaçlı binicilik önem kazanmıştır.

Sapanca’nın eşsiz çam ormanlarında, kekik kokularının binbir çeşit çiçek ile karıştığı parkurlarda eşsiz bir gün yaşamak için en iyi seçenek Sapanca’da jeep safari. Her mevsimde ve her türlü hava koşulunda yapılması mümkün olan jeep safari turları ile heyecan, adrenalin ve keyif dolu bir gün geçirebilirsiniz. Sapanca’nın zirvesi Soğucak Yaylası’nda mola verip yürüyüş yapabilir, bugünü ölümsüzleştirmek için resim de çekebilirsiniz. Kısaca hayatınızın en unutulmaz günlerinden birini yaşamak için siz de bu serüvene katılın.

Tur esnasında 4×4 arazi jeep’leri ile eşsiz sürüş macerası deneyimi ve adrenali yaşayacaksınız…

“Eğer kendini arıyorsan yönünü dağlara çevir, dağlarda gözlerini kapat, kulaklarınla gör. Ağaçların fısıltılarını, böceklerin seslerini dinle. Doğanın kalbine Samanlı Dağları’na gel ve bir keşif yolculuğu için yoldan çıkmaya hazır ol!” İnsan kısa sürede neleri keşfedebilir? Yol aldıkça kendini, kültürünü, unuttuklarını, belki de sadece keşfetmenin hazzını. Bu konuda tek yapmanız gereken Sapanca’ya gelmek ve Sapanca Off-Road Derneği’nin organize ettiği birbirinden zorlu ve macera dolu parkurlarda bu zevkin tadına bakmak. Jeep Safari macerası ile kısa süre de olsa bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak doğa, tarih, kültür, göl, kamp ve yürüyüş gibi aktiviteleri bir arada yapabilme şansına sahip olacaksınız.

Jeep Safari; 4, 6, 8’er kişilik üstü açık 4×4 arazi jeep’leri ile eşsiz Sapanca manzaralarını keşfetmek, inişli çıkışlı tozlu topraklı parkurunda bir serüven yaşamak, doğa ile bütünleşip asfalt yollardan ve kalabalıktan uzakta, çamların yeşili, gökyüzünün mavisi ve dağların morluğunda hem gözlerinizi hem de ruhunuzu dinlendirmek için yapılan günübirlik gezi ve turlardır…

Doğanın büyüsüne kapılacağınız, heyecan dolu bir aktiviteye var mısınız? Siz de hafta sonunu aynı biçimde geçiriyor olmaktan şikayetçi olan, hafta içinin monoton koşuşturmasından sıyrılıp; tüm hafta içinize dolan negatif enerjiyi serin sulara bırakmayı hayal edenlerdenseniz, neşeli çığlıklarla gürül gürül akan su seslerinin birbirine karıştığı unutulmaz bir aktiviteye kesinlikle hayır demezsiniz.

Rafting sporu ülkemizde gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

O halde hazırsanız, size tüm yorgunluğunuzu ve stresinizi unutturacak, adrenalini doruklarda müthiş bir teklif sunuyoruz! Rafting turu için şehrin tüm karmaşasını bir tarafa atın ve kendinizi doğaya, Melen Çayı’nın dalgalarına bırakın. Sapanca’dan 30 dk’lık bir yolculuk ile bu heyecana ortak olun.

Rafting, raft adı verilen botlarla (sallarla), tepesi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Rafting’de asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Bu sporda akarsular zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar.

Kartepe, manzarası ile adeta insanları büyülemektedir. Bembeyaz örtünün yanı sıra yemyeşil ormanı ile bol oksijen alacağınız harika bir yerdir. Kartepe’ye gidenler bu eşsiz manzaradan çok etkilendiklerini hem bedenen hem de ruhen çok dinlendirici bir yer olduğunu söyleyerek herkese tavsiye etmektedirler. Kartepe’de İzmit Körfezi’nin ve Sapanca Gölü’nün yukarıdan harika manzarasını da görebilirsiniz.

Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere göre değişik isimler alan bir spordur.

Bu kadar olanağın bir arada sunulması ile birlikte sanırım siz de bu turlara katılmak için can atarsınız. Kartepe’yi gezip gördükten sonra ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Sapanca’dan sadece 30 dk. sonra bu heyecanın tam kalbine ulaşıyorsunuz.

Kayak sporu, kar ve buz üzerinde kayarak yol almak için ayaklara takılan uzun ve yassı satıhlı, ön uçları hafif yukarı ve arkaya kıvrık bir alet olan “Kayak” ile yapılan spor dalının adıdır. Kayağın ilk çıkış şekli, insanların karda batmamak için çeşitli ağaçlardan çeşitli şekilde parçalar yapması olarak düşünülünür. Kayak teknikleri olarak: Telemark, Monoski, Snowboard, Carving, Kar Bisikleti, Kızak, Free Style, Boardercross, Half Pipe, Kar Raftingi’dir.

Doğanın büyüsüne kapılacağınız, heyecan dolu bir aktiviteye var mısınız? Siz de hafta sonunu aynı biçimde geçiriyor olmaktan şikayetçi olanlardansanız, hafta içinin monoton koşuşturmasından sıyrılıp, tüm hafta içinize dolan negatif enerjiyi gökyüzünde süzülerek atmaya ve sizi tazeleyecek bir aktiviteye kesinlikle hayır demezsiniz.

Yamaç paraşütü genellikle tehlikeli bir spor olarak bilinse de, kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alınarak yapıldığı takdirde tehlikeleri en alt düzeye indirilebilir.

Yamaç paraşütünün hissettirdiği özgürlük duygusunun ve yaşattığı yüksek adrenalinin sizde yaratacağı yaşam enerjisi ile hayata yeniden kendinizi hazır hissedeceksiniz…

Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur. Paraşütün sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından dağların zirvelerinden inmek için de kullanılır.

Paintball ister firmanızda çalışanlara takım ruhu aşılamak için ister arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirmek için en iyi outdoor aktivitelerinden biridir. Sebebiniz ne olursa olsun, doğal parkurları, kolay ulaşımı ve çeşitli alternatifleriyle paintball için de en uygun adres Sapanca’dır. Sapanca’nın Yanıkköy bölgesinin coğrafi özelliği sayesinde doğal parkurlarda keyifli ve adrenalin dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Sebebiniz ne olursa olsun, doğal parkurları, kolay ulaşımı ve çeşitli alternatifleriyle paintball için de en uygun adres Sapanca’dır.

Paintball, kişilerin bireysel olarak ya da takımlar halinde rakiplerini yenmek için yarıştıkları bir spordur. Daha genel tanımıyla karşılıklı 2 takımın çeşitli senaryolarla birbirlerine karşı oynadıkları bir grup oyunudur. “Paint” ve “Ball’’ kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen bu İngilizce kökenli kelime “Boya topu’’ anlamına gelmektedir. Fakat uluslararası platformlarda da paintball adını almış ve oynanan tüm ülkelerde de bu isimle tanımlanmaktadır.

Oyunlar değişen büyüklüklerdeki açık ya da kapalı sahalarda oynanabilir. Bir oyun sahası doğal ya da yapay yüzeyle kaplı olabilir. Saha oyunun niteliğine göre şekillendirilir ve oyuncular tarafından taktik örtü olarak kullanılır. Paintball oyununda farklı oyun tipleri vardır ve oyunlar bayrak yakalama, eleme, cephane limiti, belirli bir noktayı savunma ya da belirli bir noktaya saldırma, oyun alanına saklanmış belirli objeleri ele geçirme gibi varyasyonlar içerebilir.

Doğa, onu oluşturan öğelerin gösterdiği çeşitlilik ve estetik çekiciliğiyle fotoğrafçılara konu olmayı sürdüregelmiştir. Fotoğrafçıların doğaya olan bu ilgisi doğa fotoğrafının özel bir alan olmasını ve sınırlarını çizmesini de beraberinde getirmiştir. Sözlük anlamı olarak doğa “insanın ortaya koyduğu kuruluşlar, biçimlerle (kültürle) karşıtlık içinde, kendi kendine oluşan, biçimlenen” şeklinde tanımlanır. Bu tanıma uygun olarak da doğa fotoğrafının konusunu yapay değil, doğal varlıklar oluşturmaktadır. Sapanca, florası ve eşsiz doğal zenginlikleriyle fotoğraf sanatçıları için adeta açık hava stüdyosudur.

Doğa fotoğrafçılığı, manzara, yaban hayatı, hayvanlar, bitkiler gibi doğa malzemelerini konu edinen fotoğrafçılık dalı. Doğa fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılık olup usulüne göre kayıtlandırıldığında flora ve fauna tespit çalışmalarında görüntü belge olarak kullanılabilir.

Sapanca Gölü kenarında birçok tesis, kano hazırlıkları ve öğrenimi için uygun alanlar oluşturuyor. Burada kiralanabilen modelleri dilerseniz eğitmenler eşliğinde dilerseniz tek başınıza kullanabiliyorsunuz. Kano ders ücretleri ise kursa ve saatine göre değişiklik gösteriyor. Sapanca Gölü, derinliği, su seviyesi ve diğer özellikleriyle bu spora olanak sağladığı gibi meraklıların eğlenceli zaman geçirmesine yardımcı oluyor.

Kano yarışları sürat, kuvvet ve dayanıklılık gerektiren ve yarışmacıların bir arada başlayarak daha önce bitirebilmek için mücadele ettikleri bir Kano branşıdır.

Kano, düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif teknedir. Kano kelimesi Karayiplilerin dilindeki kenu kelimesinden gelmiş ve İspanyolcaya canoa olarak geçmiştir. Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Kano yarışları sürat, kuvvet ve dayanıklılık gerektiren ve yarışmacıların bir arada başlayarak daha önce bitirebilmek için mücadele ettikleri bir Kano branşıdır. Olimpik programda 12 sürat yarışı vardır.